Kreu Financa Lajm i mirë: ekzekutohen pagesat për subvencionim te librave

Lajm i mirë: ekzekutohen pagesat për subvencionim te librave

nga Kontabilisti

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci ka njoftuar se sot ka përfunduar procedura e pagesës për grupin e parë të aplikuesve deri më 29 gusht për furnizim me tekste dhe materiale shkollore.

Sipas Nagavcit, numri i tyre është mbi 81 mijë, shkruan Arbresh.info.

Ndërkaq, siç bëri të ditur ministrja deri më tani janë bërë 115 mijë aplikime ndërsa pjesa tjetër e mbetur do të trajtohet me grupin e radhës.

Nga të gjitha këto aplikime, janë identifikuar vetëm 75 raste me gabime.

“Sikurse kemi njoftuar edhe më herët, aplikimi do të jetë i hapur gjatë gjithë muajit shtator në mënyrë që të sigurohemi që asnjë nxënës për çfarëdo arsye të mos mbetet pa tekste shkollore.”, tha Nagavci.

“Ju sigurojmë se çdo rast i adresuar do të trajtohet me prioritet dhe do të ofrohet ndihma e nevojshme për aplikim dhe përfitim të këtyre mjeteve.”, përfundoi ministrja e Arsimit. /Arbresh.info

Ju gjithashtu mund të pëlqeni