Kreu Financa Lajm i mirë për tërheqjen e 30% të Trustit. Ja kur pritet të shqyrtohet në Kuvend

Lajm i mirë për tërheqjen e 30% të Trustit. Ja kur pritet të shqyrtohet në Kuvend

nga Kontabilisti

Projektligji për Trustin pritet të diskutohet këtë të mërkurë në Komisionin për Buxhet.

Kështu ka konfirmuar për Front Online, kryetari i këtij Komisioni, Armend Muja.

Muja tha se në ora 10:00 parashihet të vazhdon trajtimi i këtij projektligji.

“Po të mërkurën në ora 10:00 vazhdon trajtimi i Projektligjit për Trustin”, tha shkurt Muja.

Mbledhja e Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere ku është pritur të diskutohet për çështjen e projektligjit për Trustin është shtyrë të mërkurën e javës së kaluar.

Pas shtyrjes së mbledhjes, Ferat Shala anëtari i këtij komisioni tha për Front Online se kjo ka ndodhur krejt si shkak pasi që kryetari i komisionit Armend Muja, po dëshiron ta zhagitë këtë çështje.

“Kjo ka ndodhë si rezultat i obstruksioneve që kryetari i Komisionit Armen Muja, po e bën për të zhagitë deri në maksimum çështjen e Trustit dhe gjitha këto janë obstruksione politike të Lëvizjes Vetëvendosje përmes instrumentalizimit të kryetarit të Komisionit”, është shprehur ai.

Për lejimin e tërheqjes së mjeteve nga Trusti të shtunën e kaluar në Prishtinë është mbajtur edhe protestë ku u kërkua që qytetarëve t’u lejohet tërheqja e 30 për qind të kursimeve pensionale nga Trusti.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni