Kreu Financa Lajmi i fundit: Sot pritet të diskutohet për masat e reja antiCOVID

Lajmi i fundit: Sot pritet të diskutohet për masat e reja antiCOVID

nga Kontabilisti

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në total numri i rasteve aktive është 7,266, ndërkaq pas rritjes së rasteve kanë bërë të ditur se sot pritet të mblidhet Komiteti për Vlerësim dhe Koordinim për të shqyrtuar mundësinë e ndryshimit të masave aktuale.

Numri i i përgjithshëm i të shëruarve është 159.371, ndërkaq, nga fillimi i pandemisë nga coronavirusi kanë vdekur 2,994 persona.

Në 24 orët e fundit janë dhënë 5.348 doza të vaksinës kundër COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.728.214 doza të vaksinës.

Deri më sot 798.225 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Deri më sot janë dhënë 40.561 doza përforcuese dhe 2.191 doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.

Ndryshe, vetëm të mërkurën janë shënuar 2,050 raste të reja me coronavirus. /Telegrafi/

Ju gjithashtu mund të pëlqeni